Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Plastyka powiek

Plastyka powiek górnych i dolnychPlastyka powiek (Blefaroplastyka)

Z biegiem czasu pierwsze oznaki starzenia można zauważyć na cienkiej skórze wokół oczu. Skóra staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki, obwisła skóra pod powieką dolną tworzy tzw. “worki pod oczami”. Wiele osób boryka się z problemem “opadającej powieki”, która może stanowić bardzo uciążliwe schorzenie, ograniczające pole widzenia i prowadzące do obrzęku i bólu oczu. Powstały z tego powodu dyskomfort pogłębia u mężczyzn i kobiet poczucie nieatrakcyjności. Dla kobiet powstały defekt jest również utrudnieniem podczas nakładania makijażu, a osoby w starszym wieku mogą z tego powodu cierpieć na bóle głowy, ucisk gałek ocznych oraz ograniczenie pola widzenia. W Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej oferujemy zabieg plastyki powiek dolnych i górnych, których celem jest usunięcie zmarszczek, nadmiaru wiotkiej skóry i  fałd skórnych powodujących obrzęki. Rezultaty operacji widoczne są po ustąpieniu opuchlizny. Plastyka powiek górnych sprawia, że twarz wygląda młodziej i pogodniej, a spojrzenie jest bardziej wyraziste. Efekt zabiegu korekty opadających powiek utrzymuje się przez 10-20 lat.

Przyczyny opadających powiek

  Starzenie się: Jedną z najczęstszych przyczyn opadających powiek jest proces starzenia się. Wraz z wiekiem skóra na powiekach staje się mniej elastyczna i traci jędrność, co może prowadzić do opadania powiek.
  Choroby oczu: Niektóre choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra lub niedoczynność tarczycy, mogą powodować opadanie powiek.
  Urazy: Urazy lub obrażenia twarzy mogą uszkodzić mięśnie, które kontrolują ruch powiek i prowadzić do ich opadania.
  Przyjmowanie leków: Niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, mogą wpływać na mięśnie kontrolujące ruch powiek i prowadzić do ich opadania.
  Dziedziczność: Opadające powieki mogą być dziedziczne i występować w rodzinie.

W przypadku opadających powiek ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może zalecić odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny problemu.

Wskazania do zabiegu plastyki powiek

nadmiar skóry, który  ogranicza pole widzenia
opadająca powieka
nadmiar tkanek miękkich powiek dolnych (np. tzw. “wory pod oczami”)
przepuklina tłuszczowa
zmarszczki na powiekach
asymetria oczu

Efekt po zabiegu

wygładzenie powiek
usunięcie nadmiaru skóry powiek
wyraźnie młodsze i bardziej promienne spojrzenie
odmłodzenie wyglądu twarzy
usunięcie przepuklin tłuszczowych
podniesienie opadających powiek
polepszenie jakości widzenia

Jak przygotować się do zabiegu ?

Zabieg plastyki powiek górnych i dolnych jest zawsze poprzedzony bezpłatną konsultacją i wywiadem medycznym z chirurgiem plastycznym. Podczas rozmowy z pacjentem, lekarz ustala jakie są wskazania do zabiegu, wyklucza ewentualne przeciwwskazania oraz zaleci odpowiednie badania krwi. Następnie, lekarz po zapoznaniu się z historią choroby, przedstawia dokładny przebieg zabiegu. Podczas konsultacji zostaje wypisana recepta z odpowiednimi lekami oraz pacjent otrzymuje szczegółowe wskazania przed zabiegiem. Lekarz poprosi o zaprzestanie przyjmowania leków rozrzedzających krew oraz o palenia papierosów.

Przebieg zabiegu

Zabieg plastyki powiek przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Szacunkowy czas trwania zabiegu to ok. 1,5-2 godzin (w zależności od obszaru). Pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu podczas wykonywanego zabiegu plastyki powiek górnych jak i dolnych. Na zabieg należy zabrać ze sobą ciemne okulary oraz jeśli to możliwe przyjechać z osobą towarzyszącą.

Plastyka powiek górnych

Zabieg korekty powiek górnych sprowadza się do wycięcia laserem nadmiaru skóry i mięśnia okrężnego oka. W niektórych przypadkach wymagane jest również wycięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej przy powiece. Rana jest zszywana bardzo cienką nicią. Nacięcia wykonywane są w naturalnych załamaniach powieki, dzięki czemu umiejscowione w tym obszarze blizny pooperacyjne są niemal zupełnie niewidoczne.

Plastyka powiek dolnych

Zabieg polega na usunięcia woreczka tłuszczowego z obszaru powiek dolnych. W tym celu wykonywane jest nacięcie w naturalnych załamaniach skóry  na obszarze powieki dolnej, poprzez które chirurg usuwa woreczek tłuszczowy oraz wycina nadmiar nagromadzonej skóry. Następnie są zakładane cienkie szwy chirurgiczne. U pacjentów z zapadniętymi powiekami można zastosować wypełnienie własnym tłuszczem, dzięki czemu zostaną wygładzone zmarszczki w operowanym miejscu, skóra zostanie zrewitalizowana, a oczy zyskają ładniejszy wygląd oraz blask młodości.

Po zabiegu – rekonwalescencja

Po zabiegu lekarz przekazuje szczegółowe postępowanie po zabiegowe dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Po zaprzestaniu działania środka znieczulającego można odczuwać lekkie odrętwienie, naciągnięcie i szczypanie skóry. Niekiedy, może pojawić się problem z widzeniem (zamazany obraz, “podwójne” widzenie). Przez kilka kolejnych dni może pojawi się obrzęk i zasinienie, co jest normalnym efektem po zabiegu.
Szwy można ściągnąć po upływie ok. 10 dni (w zależności od stopnia zagojenia się skóry). Do momentu ściągnięcia szwów nie powinno się wytężać wzroku, nakładać makijażu czy stosować szkieł kontaktowych. Po zabiegu warto zakładać ciemne okulary, które ochronią oczy przed działaniem promieni słonecznych i intensywnym działaniem światła. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć, ale przez kilka tygodni powinno się unikać wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów oraz czynności, które mogłyby narazić na uraz okolicę po operacji. U niektórych pacjentów po zabiegu może wystąpić obrzęk powiek, który uniemożliwia chwilowy powrót do pracy. W pierwszych dniach po operacji powinno unikać się spożywania alkoholu i palenia papierosów, które mają negatywny wpływ na proces gojenia się skóry. W tym okresie nie można także opalać się, korzystać sauny i solarium. W celu zminimalizowania obrzęku, bólu oraz przyspieszenia procesu gojenia w pierwszych dniach po operacji można przykładać na powieki chłodne okłady według zaleceń lekarza. Bywa również, że przebieg gojenia ran pooperacyjnych przebiega inaczej dla każdej z powiek. Pacjent decydujący się na zabieg musi być świadom, że po wykonaniu plastyki powiek powstają niewielkie blizny, które z czasem staną się  niewidoczne.

Przeciwwskazania do zabiegu

infekcje bakteryjne i wirusowe
ciąża i okres karmienia piersią
skłonność do powstawania bliznowców
nieprawidłowe wyniki badań
niektóre choroby przewlekłe

 

Orientacyjna cena zabiegu: 
górne powieki  3300 zł
dolne powieki  3800 zł