Chirurgia estetyczna
Jednym z największych problemów zdrowotnych rozwiniętych krajów bez względu na położenie geograficzne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała przy konieczności nieustannego wykonywania siędzacej pracy, spożywania niewłaściwie zbilansowanych posiłków oraz życia w ciągłym stresie. W konsekwencji wszystkich wymienionych czynników w organizmie człowieka odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej, która w dużym stopniu obciąża kondycję fizyczną, powoduje problemy zdrowotne oraz często jest przyczyną powstawania kompleksów jak i niskiej samooceny.
Ginekomastia występuje przeważnie w okresie dojrzewania u młodych mężczyzn oraz w okresie andropauzy najczęściej po 50 roku życia. Według najnowszych badań aż ok. 30-40% dorosłych mężczyzn boryka się z problemem przerostu gruczołów piersiowych (tzw.”kobiece piersi”), które w niektórych przypadkach mogą być obrzmiałe i sprawiać ból.W rezultacie występowania ginekomastii dochodzi do znacznego zwiększenia obszaru tkanki gruczołowej i powiększenia objętości piersi u mężczyzny – w szczególności w okolicach sutka. Najczęściej jednak spotykaną przyczyną ginekomastii jest nadmiar tkanki tłuszczowej, dlatego też zabieg ten bardzo często jest łączony z zabiegiem lipomastii. W innych przypadkach występowanie ginekomastii może być warunkowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej i występowaniem we krwi estrogenu lub substancji do niego zbliżonych
Każdego dnia staramy się dbać o zdrowy i piękny wygląd. Poddając się rygorystycznym ćwiczeniom na siłowni oraz dietom, możemy uzyskać efekt dobrze prezentującej się sylwetki, ale nie zawsze można uzyskać pożądany efekt. Wygląd symetrycznych i idealnie odseparowanych od siebie mięśni brzucha, ud, czy klatki piersiowej jest trudny do uzyskania.
Wielu osobom, mimo poddawania się regularnym ćwiczeniom, nie udaje się pozbyć niechcianej tkanki tłuszczowej. Dla wszystkich osób, którym zależy na wyraźnym podkreśleniu mięśni i pozbyciu się niechcianej tkanki tłuszczowej, mamy przyjemność zaoferować zabieg modelujący sylwetkę Hi Def Lipo.
Plastyka powiek jest zabiegiem, mającym na celu korekcję opadających powiek górnych i dolnych. W tym celu niweluje się wiotką skórę, powstałe w wyniku upływu lat fałdy skórne oraz obrzęki i zmarszczki powiek dolnych.
Odstające uszy powodują liczne kompleksy wśród osób dorosłych i dzieci. Przyczyną odstawania uszu są uwarunkowania genetyczne, a jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, który zniweluje problem. Celem zabiegu chirurgicznej korekcji uszu jest przywrócenie prawidłowego ułożenia małżowin usznych względem czaszki.
Tkanka tłuszczowa choć w wielu przypadkach jest przyczyną zmartwień, obniżenia poczucia własnej wartości, a nawet kompleksów, może być doskonałym materiałem do wykonania zabiegu przeszczepu komórek tłuszczowych. Tkanka tłuszczowa może zostać wykorzystana w celu ujędrnienia i powiększenia poszczególnych obszarów ciała jak: pośladki, piersi. Własne komórki tłuszczowe mogą również zostać wykorzystane jako naturalny wypełniacz, który zregeneruje skórę twarzy czy dekoltu. Przeszczep tłuszczu jest idealny dla osób, które pragną pozbyć się niechcianych fałdek, a jednocześnie wykorzystać odessaną tkankę do uzyskania pięknego i młodego wyglądu bez ryzyka reakcji alergicznej, która zawsze może nastąpić po wykorzystaniu syntetycznego wypełniacza. Jest to zabieg mało inwazyjny, który poza nadaniem krągłości, redukcji zmarszczek może wpłynąć pozytywnie na leczenie trądziku i zaniku blizn.
Leczenie chrapania z wykorzystaniem technologii radiochirurgicznej firmy ELLMAN
Chrapanie jest patologicznym zjawiskiem wywoływanym przez zaburzenia oddychania podczas snu. Zjawisko chrapania może być wywołane przez następujące czynniki:
– anomalią w budowie górnych dróg oddechowych, podniebienia miękkiego oraz języczka,
– obrzękiem błony śluzowej oraz migdałków podniebiennych
– przerostem migdałka gardłowego.
Paznokieć wrastający w skórę to uciążliwa i bolesna dolegliwość, która jest szczególnie trudna do zaleczenia na dużym palcu stopy. Wrastanie się bocznego brzegu paznokcia może powodować stan zapalny lub obrzęk. Do najczęściej wymienianych przyczyn powstawania takiego stanu należą przede wszystkim ciasne obuwie oraz urazy mechaniczne. Dotychczas najczęściej stosowaną metodą na poradzenie sobie z problemem było usunięcie paznokcia lub jego części po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Metoda ta zawsze powodowała znaczny ból i dyskomfort w okresie rekonwalescencji, a w efekcie nie zawsze udawało się w ten sposób przeciwdziałać ponownemu wrastaniu paznokcia w skórę i odnowieniu się stanu zapalnego.
Medycyna estetyczna
Wraz z wiekiem nasza skóra na twarzy i dekolcie traci jędrność i pojawiają się drobne zmarszczki oraz bruzdy, które mogą z czasem się pogłębiać. Mięśnie stają się bardziej naprężone i zaczynają zanikać, a wraz z nimi poduszeczki tłuszczowe, co prowadzi do powstania głębokich fałd i zniekształcenia owalu twarzy. W miarę starzenia się skóry dochodzi do ubytku kolagenu i elastyny (białek strukturalnych), skutkiem czego skóra traci elastyczność, pojawia się zwiotczenie, a wygląd nabiera cech zmęczenia i jest odbiciem upływających lat. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych Klientów, pragniemy Państwu zaproponować najnowszy produkt Ellansé, który nie tylko redukuje zmarszczki i fałdy, ale również stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu efekt jest długotrwały i naturalny.
HIFU- Lifting ultradźwiękowy
Czytaj więcejWraz z upływem czasu, skóra ulega procesom starzenia, staje się wiotka i traci swoją elastyczność w wyniku spowolnionego tempa naturalnych procesów naprawczych wewnątrz organizmu. Idealnym rozwiązaniem dla tego problemu jest zabieg wykorzystujący technologię ultradźwięków. HIFU jest zabiegiem, który przywraca gęstość skóry oraz blask, redukuje zmarszczki i zalegający tłuszcz. Jest to idealna alternatywa dla chirurgicznych zabiegów liftingujących.
Odmładzające nici PDO First Lift są rewolucyjnym odkryciem w medycynie estetycznej. Pozwalają one w prosty, bezbolesny i nieinwazyjny sposób zatrzymać proces starzenia się skóry. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które bez użycia skalpela oczekują po zabiegu efektów liftingujących.
Z biegiem lat skóra staje się wiotka, a zmarszczki coraz bardziej widoczne. Starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym. Na szybkości tego procesu mają ogromny wpływ uwarunkowania genetyczne, jak i czynniki zewnętrzne (takie jak działanie słońca, mrozy, nieodpowiednia pielęgnacja). Skóra staje się mniej napięta, tkanka tłuszczowa ulega przesunięciu, a na powierzchni skóry pojawiają się zmarszczki, przebarwienia i popękane naczynka. Zmiany, które zachodzą z wiekiem w naszym organizmie, można w pierwszej kolejności zauważyć na skórze wokół oczu, brwi, policzków, żuchwy i szyi. .
Wchłanialne nici MESO COGS należą do gamy nici Hapy Lift i można je stosować na całym ciele. Opracowany system haczyków pozwala na precyzyjne ułożenie i zaimplementowanie nici pod skórę. Nić ma długość 50 cm i może być dowolnie przycinana przez lekarza do potrzeb wykonywanego zabiegu, obszaru, czy techniki. Rozpuszczalne nici Meso Cogs zapewniają skórze jędrność i młody wygląd.
Wraz z upływem czasu skóra ciała wiotczeje i mimo stosowania nawilżających i ujędrniających kremów nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzenia się za pomocą substancji oddziałujących wyłącznie na zewnętrzne warstwy skóry.
Zmarszczki mimiczne są odzwierciedleniem postępującego procesu starzenia się organizmu. Już po niewielu latach można zauważyć pierwsze zmiany na twarzy. Włókna elastyny i kolagenu znajdujące się w skórze ulegają osłabieniu, przez co zmniejsza się napięcie skóry i spada poziom czynników, które odpowiadają za naturalną produkcję kolagenu. Zachodzące procesy odbijają się na jędrności skóry oraz jej elastyczności, efektem czego są np.: pojawiające się zmarszczki, zwiotczała skóra, szorstkość i utrata właściwego kolorytu. Na pojawienia się zmarszczek na twarzy mają również wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak: promieniowanie słoneczne UVA i UVB, palenie papierosów, gwałtowne odchudzanie, korzystanie z klimatyzacji, nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy, stres, zmiany hormonalne, czy niewłaściwy sposób odżywiania się. Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się już między 25 a 30 rokiem życia. W pierwszej kolejności można zauważyć pojawiające się linie między nosem a ustami, wokół oczu i na czole.
W wyniku upływu czasu skóra starzeje się i w konsekwencji traci swoją sprężystość, stając się zwiotczała. W rezultacie starzenia się skóry pojawiają się zmarszczki, a jej jędrność i elastyczność stopniowo zanika. Pierwsze zmarszczki można zaobserwować około 30 roku życia i pojawiają się one najczęściej w okolicach nosa, ust, oczu i czoła.W Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej stosujemy innowacyjne zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego Macrolane, Galderma.Preparat ten skutecznie spowalnia proces starzenia się skóry i pozwola odzyskać skórze młody, promienny wygląd, a także ujędrnić i wymodelować ciało.
W dzisiejszych czasach marzenie o pełnych i zmysłowych ustach stało się realne dla wszystkich. Poprawianie konturów ust, powiększanie ich obiętości cieszy się ogromną popularnością, w szczególności u kobiet, ale także zabieg ten ma swoich amatorów u mężczyzn. Modelowanie ust jest wykonywane przy niepełnym rozwoju wargi dolnej lub górnej, aby nadać jej proporcjonalny kształt. Usta poddane zabiegowi stają się młode i pięknie uformowane, odzyskują swoją naturalną czerwień dzięki zatrzymaniu procesu starzenia. Zabieg ten również doskonale regeneruje komórki wokół ust skutecznie odmładzając skórę twarzy w tym obszarze.
Pocenie się jest jedną z wielu czynności fizjologicznych naszego orgazmu, a jej głównym celem oprócz wydalania pozostałości z procesu przemiany materii jest chłodzenie organizmu, aby nie doszło do jego przegrzania.
Jednakże w wypadku występowania nadmiernej ilości potu, niewspółmiernej do potrzeb chłodzenia ciała występuje wtedy kłopotliwe zjawisko zwane nadpotliwością. W takich sytuacjach osoby dotknięte tą przypadłością mają nieustannie spocone pachy, mokre ręce oraz stopy, co jest dla nich często źródłem uczucia frustracji i dyskomfortu. W niektórych przypadkach osoby cierpiące na nadpotliwość są zmuszone do kilkakrotnego w ciągu dnia przebierania ubrań.
Lipoliza iniekcyjna jest terapią, mającą na celu redukcję tkanki tłuszczowej, która jest trudno usuwalna poprzez stosowanie tradycyjnych metod (ćwiczenia ruchowe, dieta). Zastosowanie lipolizy jest wskazane, aby pomóc usunąć nagromadzony tłuszcz z m.in.:
– z okolic pach
– męskiej ginekomastii
– podwójnego podbródka
– karku
– kolan
– brzucha
– bioder
Lipoliza iniekcyjna jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób, chcących poprawić jędrność i wygląd ciała oraz sposób na skuteczną redukcję cellulitu. W rezultacie wykonanego zabiegu można utracić w obwodzie miejsca, w którym chcemy zredukować tłuszcz o 4-5 cm..
Wypadanie włosów jest zmartwieniem dzisiejszych czasów zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Przyczyny powstawania tego zjawiska są bardzo różne poczynając od wieku, stanu zdrowotnego stresu a skończywszy na złej diecie i braku troski o włosy.
Toksynabotulinowa jest lekiem, który jest stosowany od wielu lat nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w leczeniu chorób neurologicznych i dolegliwości sprawiające dyskomfort i pogarszające jakość życia pacjentów. Botooks od lat 80. ubiegłego wieku znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu licznych chorób układu nerwowego m.in: dystonii, która polega na mimowolnym skurczu mięśni.
Dermatologia estetyczna
Laserowy peeling węglowy, znany również pod nazwą “Black Doll” jest przeznaczony dla wszystkich pacjentów, którym zależy na dogłębnym oczyszczeniu, zmniejszeniu porów, ujednoliceniu kolorytu skóry i zmniejszeniu stanu zapalnych. Dodatkową zaletą zabiegu jest stymulacja kolagenu do odbudowy i stabilizowanie wydzielania sebum.
Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich pacjentów, którzy cierpią na trądzik, zatkane pory, ziemistą cerę, drobne zmarszczki. Po zabiegu Black Doll pryszcze i drobne krostki znikają, koloryt skóry staje się ujednolicony, a skóra dogłębnie oczyszczona.
Usuwanie owłosienia oferowane przez Jeleniogórskie Centrum Terapii Laserowej jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, chcących uniknąć ciągłego uciążliwego dbania o gładką skórę. Depilacja laserowa jest najbardziej efektywnym sposobem usuwania owłosienia ze skóry. Dotychczasowe metody usuwania zbędnego owłosienia (depilacja, golenie, woskowanie) dają jedynie chwilowe poczucie gładkości, a niejednokrotnie prowadzą do podrażnienia skóry.
Dermabrazja laserowa jest zabiegiem, mającym na celu redukować bądź całkowicie usunąć zmarszczki powstałe na twarzy, usunąć blizny, mające genezę mechaniczną bądź trądzikową. Dermabrazja laserowa usuwa także doskonale wszelkiego rodzaju zmiany pigmentacyjne, piegi czy zmiany powstałe w wyniku działania promieni słonecznych.
Usuwanie przebarwień ma na celu redukcję lub całkowite usunięcie widocznych plamek oraz plam występujących na zdrowej skórze. Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest koncentracja melaniny (barwnika skóry) w rezultacie reakcji na światło słoneczne. Oprócz światła słonecznego przebarwienia mogą powstawać także między innymi w wyniku kuracji hormonalnych, ciąży, a także w wyniku zwiększenia się ilości komórek produkujących barwnik, czyli melanocytów.
Fotoodmładzanie jest to nowoczesna, nieinwazyjna technika umożliwiająca zregenerowanie, ujędrnienie i wygładzenie skóry ciała bez okresu rekonwalescencji. Wykorzystanie najnowszy osiągnięć w dziedzinie laserów medycznych pozwala na zminimalizowanie i pełną kontrolę nad procesem fotoodmładzania, dzięki czemu ze skóry szybko znikają zmarszczki, usuwane są nierówności powstałe w wyniku osłabienia włókien kolagenowych, a jej powłoka staje się jędrna i elastyczna.
Zamykanie naczynek krwionośnych jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów charakterystycznych dla dermatologii laserowej.
Skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie) jest bezbolesną metodą leczenia drobnych żylaków i tzw. pajączków. Jest to zabieg bezbolesny i bezpieczny. Metoda leczenia polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu, który powoduje obkurczenie się ściany naczynia i miejscowy, kontrolowany stan zapalny. Efektem zabiegu jest zamknięcie żyły i jej zwłóknienie, dzięki czemu naczynie przestaje być widoczne. Zabieg jest nieinwazyjny i wykonywany przez doświadczonego chirurga. Zaraz po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności.
Skuteczne usuwanie tatuażu wiąże się z przeprowadzeniem terapii laserowej. Nie jest zabiegiem jednorazowym, lecz wymaga procesowego leczenia. Ilość powtórzeń zabiegu zależy od głębokości wprowadzonego barwnika, jak i zastosowanego koloru tatuażu. W Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej do zabiegu usuwania tautażu stosuje się laser Lutronic Q-Swich. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, zabieg może być wykonywany bez znieczulenia. W przeciwieństwie do innych metod leczenia (np. chirurgicznych, laserem eCO2), po zabiegu nie pozostają blizny.
Powstawanie trądziku ma swoją przyczynę w zatykaniu się kanalików gruczołów łojowych na skórze, w szczególności na twarzy, ramionach, górnej części pleców. W miejscach tych powstają zaskórniki, w których często dochodzi do stanu zapalnego. Trądzik należy do jednej z najczęściej spotykanych chorób dermatologicznych – około 80% ludzi w wieku od 12 do 24 lat cierpi z jego powodu. Istnieje wiele odmian tej choroby, ale najłatwiej dokonać jej podziału na trądziki niezapalne (zaskórniki) oraz zapalne (cysty, torbiele, guzy, krost). Za przyczyny powstawania choroby podaje się: zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, łojotok, nieleczony stan zapalny.
Upływający czas, diety, w wyniku których waga ciała zmniejsza się w sposób gwałtowny, tryb życia (w szczególności pozbawiony ruchu), wreszcie ciąża – wszystko to ma wpływ na utratę jędrności ciała, ujmując tym samym jej atrakcyjności. W trakcie upływających lat pogarsza się także jakość włókien odpowiadających za jędrność skóry, czyli elastyny oraz kolagenu.
Chirurgia laserowa
Do usuwania kępek żółtych (żółtaków) w Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej stosowany jest laser CO2 oraz eCO2. Zabieg laserowy jest bezpieczny, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, a ryzyko pojawienia się powikłań jest minimalne. Jest to zabieg estetyczny, który ma celu usunięcia żółtawych grudek ze skóry wokół oczu oraz innych części ciała.
W Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej wykonujemy zabiegi w oparciu o wykorzystanie metody laserowej, metody RF bipolarnej oraz zabiegi chirurgiczne. Odpowiednie dobranie metody wymaga wcześniejszej konsultacji medycznej oraz wykonanie dodatkowych badań, jeśli takie zostaną zalecone przez lekarza prowadzącego.
Zmiany trądzikowe spowodowane działaniem hormonów dotyczą nie tylko nastolatków. Zdarza się, że wraz z upływem lat, problem nieestetycznych znamion po przebytym trądziku nie znikają i bardzo trudno je ukryć. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale również można je zauważyć na plecach i ramionach. Często po ostrym i niewłaściwie leczonym stanie zapalnym, u części osób blizny potrądzikowe są widoczne przez lata i mogą stanowić dokuczliwy problem.
Rany będące przyczyną powstawania blizn mogą odróżniać się znacznie od siebie ze względu na ich głębokość, rodzaj odniesionych obrażeń (kłute, cięte, szarpane). Blizna może powstać również w wyniku oddziaływania na skórę substancji żrącej, ognia bądź zimna. Także wszelkie zabiegi wymagające ingerencji chirurgicznej prowadzą do powstania blizny w miejscu przecięcia skóry (np. blizna po usunięciu wyrostka robaczkowego) W zależności od czynnika, który je wywołał blizna może być niewielka i nie rzucająca się w oczy lub też zwracać uwagę swoją powierzchnią. Znacznym problemem mogą być blizny przerostowe, powstające w wyniku narastanie na pozostałość po ranie tkanki łącznej, której ilość jest niewspółmiernie większa niż powstały ubytek na skórze.
Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, pojawiają się na skórze kurzajkiw wyniku zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z naskórkiem. Wirus ten ma wiele odmian. Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, ale również mogą zostać przeniesione na inne części ciała (usta, narządy płciowe).
Plamka rubinowa jest również określana jako naczyniak starczy, a ich występowanie na ciele nasila się w od mniej więcej 30 roku życia. Na pierwszy rzut oka przypomina pieprzyk w kolorzeczerownym, niekiedy granatowym. Plamka powstaje w wyniku rozrastania się rozszerzonych drobnych naczyń żylnych. Duży wpływ na powstawanie plamek rubinowych ma proces starzenia się skóry. Ich liczba na ciele może być różna, co jest zależne od podatności skóry na warunki otoczenia, jej wiek czy skłonność do alergii. Mimo postępu medycyny, nie można zapobiec powstawaniu plamek rubinowych, ponieważ proces ich powstawania jest dość złożony i na dzień dzisiejszy w pełni nieznany.
Rumienie są to zmiany zachodzące w obrębie naczyń krwionośnych włosowatych, które są najczęstszą przyczyną pojawiania się zaczerwienienia na twarzy. Rumienie powstają najczęściej pod wpływem niesprzyjających warunków klimatycznych, emocji, wzrostu ciśnienia tętniczego, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, a także u osób, mających skórę wrażliwą, suchą i podatną na alergie. Zaburzenie tego typu, które nie będzie podlegało profilaktyce oraz działaniu teraputycznemu może prowadzić do powstania trądziku różowatego, pajączków naczyniowych i innych zmian chorobowych w obrębie układu krwionośnego.
Rozstępy są to podłużne pasma pomarszczonej skóry, które powstają w wyniku rozciągnięcia skóry do jej granic, co najczęściej ma miejsce przy zmianach hormonalnych organizmu, ciąży, otyłości, a także przy szybkim wzroście w czasie okresu dojrzewania. Fibroblasty są odpowiedzialne za tworzenie białek elastyny i kolagenu, tak ważnych do utrzymania zdrowej, jędrnej i napiętej skóry. W wyniku dynamicznych zmian zachodzących w skórze właściwej ciała fibroblasty mogą ulec upośledzeniu, co powoduje zaburzenie w produkcji włókien kolagenowych i elastyny, rozciągnięciu, a nawet rozerwaniu struktury komórkowej, czego konsekwencją są nieestetycznie wyglądające wrzecionowate linie. Powstawaniu rozstępów może towarzyszyć niewielki ból lub pieczenie, ale w większości wypadków jest to całkowicie nieodczuwalne.
Prosaki są niedużymi torbielami naskórkowymi, które często i dość licznie występują w okolicach oczu, a także na wargach oraz w okolicach narządów płciowych. Przyczyną ich powstawania jest rogowacenie ujścia mieszków włosowych, powodujące zatkanie gruczołu łojowego, co w efekcie prowadzi do zbierania się wydzieliny łojowej tuż pod skórą. Występowanie prosaków nie jest chorobą i nie jest to zaraźliwa zmiana skórna niemniej jednak występowanie ich na powiekach, wargach warto skonsultować z dermatologiem lub kosmetologiem w celu ewentualnego usunięcia.
Kaszaki są torbielami i powstają w wyniku stagnacji wydzieliny w okolicach mieszków włosowych gruczołów łojowych. Tego rodzaju zmiany na skórze mogą powstawać w dowolnym miejscu na ciele (najczęściej pojawiają się na skórze głowy, w okolicach dekoltu, uszu czy na policzkach), a nieusuwane mogą systematycznie powiększać swoją powierzchnię. Kaszaków nie należy wyciskać ani rozdrapywać, gdyż może prowadzić to do zakażenia skóry i powstania bolesnego stanu zapalnego oraz powstawania blizn w miejscu podrażnienia.
Powastanie odcisku jest rezultatem zwiększonego rogowacenia naskórka, które jest spowodowane uciskiem na dany obszar skóry. Najczęstszym miejscem występowania odcisków są palce stóp, które są narażone na ocieranie się warstw skóry o wnętrze buta, twarde podłoże lub inne kości ciała, co wywołuje ucisk na głębsze warstwy skóry.
W efekcie powoduje to powstanie bolesnego odcisku, który nie tylko powoduje dyskomfort przy chodzeniu, ale również może spowodować stan zapalny, któremu towarzyszy swędzenie i zaczerwienie.
Narośle skórne są w dominującej większości wypadków niezłośliwymi nowotworami, które jednak nieleczone, mogą mieć tendencję do powiększania swojej objętości lub duplikowania w różnych okolicach ciała. Narośle skórne często przybierają postać sterczących guzków, które łatwo podrażnić podczas ubierania, co nie tylko potęguje ich nieestetyczny wygląd, ale jednocześnie stwarza zagrożenie powstania stanu zapalnego w miejscu występowania.
Zabiegi ambulatoryjne
Problem ostrogi piętowej pojawia się u osób, uprawiających niektóre sporty (takie jak: tenis, siatkówka, bieganie). Problem ten dotyka również osoby starsze, u których pojawiają się deformacje stóp. Najczęstrzym objawem ostrogi piętowej jest ból, który dokucza przez cały czas. Ból pojawia się przy stawianiu pięty, niekiedy promieniuje na całą stopę. W miejscu zapalenia może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, niekiedy narośla skórne.
Esperal, potocznie nazywany „wszywką” jest lekiem, zawierającym w swoim składzie aktywną substancję disulfiram. „Wszywka alkoholowa ” jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, tzw. terapia awersyjna. Esperal wywołuje u pacjenta „psychologiczną blokadę” dyscyplinującą go przed wypiciem alkoholu.