Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień ma na celu redukcję lub całkowite usunięcie widocznych plamek oraz plam występujących na zdrowej skórze. Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest koncentracja melaniny (barwnika skóry) w rezultacie reakcji na światło słoneczne. Oprócz światła słonecznego przebarwienia mogą powstawać także między innymi w wyniku kuracji hormonalnych, ciąży, a także w wyniku zwiększenia się ilości komórek produkujących barwnik, czyli melanocytów.

Zmiany koloru skóry mogą pojawiać się w różnych częściach ciała (np. na dłoniach, dekolcie, policzkach), ale mogą też pojawiać się w znacznie szerszej skali w formie przebarwień występujących na znacznych obszarach skóry.

Przebarwienia można sklasyfikować w następujący sposób:

– naskórkowe (wynikające z nadmiernej liczby melanocytów lub melaniny),
– piegi, czyli niewielkie, nieregularne plamki w kolorach od jasno do ciemno brązowego, które powstają pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej występują u osób posiadających jasną karnację i jasne lub rude włosy,
– melasma, która pojawia się najczęściej u kobiet po 30 roku życia w formie plam, występujących nieregularnie na twarzy. Przyczyny powstawania nie zostały w pełni wyjaśnione, a najczęściej melasma występuje w okresie ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej i przy zaburzeniach tarczycy i chorobach jajników,
– plamy soczewicowate, to okrągłe bądź owalne plamki w kolorach brązowym lub czarnym. Pojawiają się najczęściej w okresie od 30 do 50 roku życia na dłoniach, szyi oraz twarzy. Przyczyną ich powstawania jest promieniowanie ultrafioletowe

Laserowe usuwanie przebarwień

“przed” i “po” zabiegu usuwania przebarwień skóry

Przebieg zabiegu

Każdy indywidualny przypadek rozpatrywany jest osobno przez lekarza prowadzącego na konsultacji medycznej. Podczas zabiegu światło lasera pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Usuwanie przebarwień w naszym Centrum jest leczone za pomocą laserów: Q-switch, IPL oraz eCO2
Bezpośrednio po zabiegu można odnieść wrażenie, że przebarwienia są ciemniejsze. Nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to naturalny proces gojenia się skóry. Dopiero następnego dnia skóra łuszczy się. Jeśli przebarwienia są głębokie, zaleca się powtórzenie zabiegu po 4 tygodniach.

Jak należy przygotować się do zabiegu usuwania przebarwień?

Przed planowanym zabiegiem nie wolno się opalać ani korzystać z solarium (przez 4 tygodnie). Nie wolno również korzystać z zabiegów złuszczających skórę oraz peelingów (tydzień przed zabiegiem). Po rozmowie z lekarzem na wizycie konsultacyjnej, jeśli lekarz nie zadecyduje inaczej, należy zaprzestać stosowania leków: antykoagulantów, sterydów, fotouczulających.
Skóra przed zabiegiem musi być czysta. Nie powinno się przed zabiegiem stosować kosmetyków na bazie mydła, alkoholu, spirytusu, których działanie może wpłynąć na efekt zabiegu usuwania przebarwień. Dzień przed zabiegiem należy ogolić skórę zwykłą maszynką w celu pozbycia się włosków.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się korzystania z sauny, czy zażywania gorących kąpieli przez okres 14 dni. Przez 4 tygodnie po zabiegu należy unikać silnych promieni słonecznych, solarium. Należy również zaprzestać wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Należy stosować kremy chroniące skórę z filtrem SPV 50 przez 4 tygodnie po zabiegu. Należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, aby uniknąć efektów niepożądanych po zabiegu i zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 ciąża
cukrzyca
 choroby skóry
● mocna opalenizna
 stosowanie niektórych leków
 stosowanie kremów z retinolem
 zażywanie ziół (np.nagietek, dziurawiec)

Orientacyjna cena zabiegu: 400-600 zł