Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Disulfiram- wszywka alkoholowa

Disulfiram( Esperal ), potocznie nazywany „wszywką” jest lekiem, zawierającym w swoim składzie aktywną substancję disulfiram. „Wszywka alkoholowa ” jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, tzw. terapia awersyjna.  Esperal wywołuje u pacjenta „psychologiczną blokadę” dyscyplinującą go przed wypiciem alkoholu.

Jak działa Esperal (Disulfiram)?

Esperal blokuje enzymy odpowiedzialne za udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W organizmie osoby leczącej się disulfiramem stężenie aldehydu octowego wzrasta 5-10 krotnie w porównaniu do standardowej wartości. Pojawiają się objawy charakterystyczne dla zatrucia. Już zaledwie po kilku minutach od spożycia alkoholu pojawiają się dość przykre dolegliwości. Obawa przed tą reakcją skutecznie zniechęca pacjenta przed konsumpcją napojów alkoholowych. W Polsce Esperal dostępny jest w dówch postaciach : tabletek do połykania i wszywki.

Skutki spożywania alkoholu z zaimplantowanym Esperalem

Pierwsze efekty pojawiają się już po kilku minutach po spożyciu alkoholu i mogą one trwać nawet do 10 godzin.

• wymioty
• zawroty głowy
• zaczerwieniona twarz
• pokrzywka
• silny ból głowy
• nudności
• duszności
• pocenie się
• kołatanie serca

Zabieg

Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 30 zminut. Polega on na wszyciu leku w postaci tabletek pod skórę (najczęściej w okolicy łopatki lub pośladku). Dawka leku dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Po zbadaniu pacjenta lekarz znieczula miejsce, w którym ma zostać wykonane nacięcie skóry. W wypreparowany kanał zostają wprowadzone tabletki Esperalu (Disulfiram). Szwy zdejmuje się po 7-10 dniach a działanie leku utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. Zabieg można powtarzać. W bardzo rzadkich przypadkach organizm może odrzucić zaimplantowany lek

Przeciwwskazania

Esperal nie może być zaimplementowany u osób z chorobami serca i zaburzeniami psychicznymi. Ważne jest, aby podczas badania powiedzieć lekarzowi o wszystkich dolegliwościach oraz zażywanych lekach. Nie wolno spożywać alkoholu przed zabiegiem przez 48 godzin.

UWAGA

Reakcja połączenia alkoholu z wszytym lekiem stanowi poważne ryzyko utraty zdrowia. Zastosowanie leku Esperal może odbyć się włyącznie za wiedzą i zgodą pacjenta, który jest świadom groźnych i nieuniknonych skutkach spożywania alkoholu w trakcie terapii.

 

Cena orientacyjna zabiegu: 600 zł
Cena nie obejmuje zakupu leku.