Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Disulfiram- wszywka alkoholowa

Disulfiram( daw. lek Esperal )jest lekiem, zawierającym w swoim składzie aktywną substancję disulfiram. „Wszywka alkoholowa” jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, tzw. terapia awersyjna.

Jak działa Disulfiram?

Disulfiram blokuje enzymy odpowiedzialne za udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W organizmie osoby leczącej się disulfiramem stężenie aldehydu octowego wzrasta 5-10 krotnie w porównaniu do standardowej wartości. Pojawiają się objawy charakterystyczne dla zatrucia. Już zaledwie po kilku minutach od spożycia alkoholu pojawiają się dość przykre dolegliwości. Obawa przed tą reakcją skutecznie zniechęca pacjenta przed konsumpcją napojów alkoholowych.

Skutki spożywania alkoholu z zaimplantowanym Esperalem

Pierwsze efekty pojawiają się już po kilku minutach po spożyciu alkoholu i mogą one trwać nawet do 10 godzin.

wymioty
zawroty głowy
 zaczerwieniona twarz
pokrzywka
silny ból głowy
nudności
duszności
pocenie się
kołatanie serca

Zabieg

Zabieg trwa ok. 30 zminut. Polega on na wszyciu leku w postaci tabletek pod skórę (najczęściej w okolicy łopatki lub pośladku). Dawka leku dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Po zbadaniu pacjenta lekarz znieczula miejsce, w którym ma zostać wykonane nacięcie skóry. W wypreparowany kanał zostają wprowadzone tabletki Esperalu (Disulfiram). Szwy zdejmuje się po 7-10 dniach a działanie leku utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. Zabieg można powtarzać. W bardzo rzadkich przypadkach organizm może odrzucić zaimplantowany lek
Przed przystąpieniem do zabiegu, chirurg oceni stan zdrowia pacjenta i przeanalizuje jego historię medyczną, aby określić, czy jest on odpowiedni kandydatem do zabiegu.

Przeciwwskazania

Esperal nie może być zaimplementowany u osób z chorobami serca i zaburzeniami psychicznymi. Ważne jest, aby podczas badania powiedzieć lekarzowi o wszystkich dolegliwościach oraz zażywanych lekach. Nie wolno spożywać alkoholu przed zabiegiem przez 48 godzin.

UWAGA

Reakcja połączenia alkoholu z wszytym lekiem stanowi poważne ryzyko utraty zdrowia. Zastosowanie leku Esperal może odbyć się wyłącznie za wiedzą i zgodą pacjenta, który jest świadom groźnych i nieuniknionych skutkach spożywania alkoholu w trakcie terapii.

 

Cena orientacyjna zabiegu: 600 zł
Cena nie obejmuje zakupu leku.