Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie narośli skórnych

Narośle skórne są w dominującej większości wypadków niezłośliwymi nowotworami, które jednak nieleczone, mogą mieć tendencję do powiększania swojej objętości lub duplikowania w różnych okolicach ciała. Narośle skórne często przybierają postać sterczących guzków, które łatwo podrażnić podczas ubierania, co nie tylko potęguje ich nieestetyczny wygląd, ale jednocześnie stwarza zagrożenie powstania stanu zapalnego w miejscu występowania.

Do najcześciej spotykanych narośli skórnych należą

– brodawki, czyli narośli skórnych mających często charakter wirusowy. Brodawki występują najczęściej na stopach, dłoniach oraz w okolicach narządów płciowych. Nie powodują zwykle bólu i jeśli nie są położone w miejscach narażonych na ciągły nacisk lub otarcie, nie stanowią większego problemu. Niestety wirusowy charakter brodawki sprawia, że nie tylko powoduje on powstawanie kolejnych narośli, ale też może doprowadzić do zakażenia skóry, dlatego też zalecana jest jak najszyba konsultacja z lekarzem w celu dalszego postępowania.

– włókniaków, będących nowotworami skóry łagodnymi, powstającymi z tkanki łącznej. Możemy je podzielić na miękkie oraz twarde. Mogą powstawać na całym ciele i usuwa je się głównie z przyczyn estetycznych, niemniej jednak jak każda nienaturalna zmiana skórna wymagają one konsultacji medycznej w celu wykluczenia powstania stanu zapalnego.

Opis zabiegu

Zabieg usuwania narośli skórnych jest przeprowadzany przy wykorzystaniu lasera CO2 lub eCO2. Podczas zabiegu narośl skórna jest podana procesowi ablacji laserowej, czyli odparowaniu do poziomu zdrowej skóry za pomocą promienia laserowego. W większości wypadków zabieg ten nie wymaga anestezji, ale jeśli istnieje taka potrzeba stosowane jest znieczulenie miejscowe, aby zapewnić pacjentowi jak największy komfort podczas terapii. We wskazanych wypadkach wycinek zostaje wysłany do analizy laboratoryjnej Diagnostyka (więcej na temat zabiegów na stronie)

Po zabiegu

Gojenie po zabiegu trwa od 7 do 14 dni, obszar na którym był wykonywany zabieg wymaga reguralnego odkażania za pomocą preparatów na bazie spirytusu. W miejscu przeprowadzonego zabiegu pojawia się niewielki strupek, którego nie należy usuwać, aby uniknąć powstania blizny. Przez okres 30 dni od daty zabiegu należy unikać opalania tego obszaru skóry.