Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

HIFU – lifting ultradźwiękowy

Na czym polega zabieg HiFu (zabieg medyczny wykorzystujący wysokoenergetyczne fale ultradźwiękowe o skoncentrowanym polu)?
Zabieg HiFu (High-Intensity Focused Ultrasound) to metoda leczenia, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości w celu generowania ciepła w tkankach wewnętrznych. Zabieg ten przeprowadzany jest przez lekarza specjalistę i jest stosowany głównie w medycynie estetycznej do niwelowania oznak starzenia się skóry. Podczas zabiegu HiFu falom ultradźwiękowym o wysokiej częstotliwości są skupiane na określonych głębokościach w tkankach, co powoduje, że miejsca te nagrzewają się do określonej temperatury. W wyniku tego procesu dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu w skórze, co pozwala na jej ujędrnienie i poprawę jej elastyczności. Dodatkowo zabieg HiFu może przyspieszyć proces odnowy komórkowej oraz redukcję tłuszczu w wybranej partii ciała.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Niwelowanie oznak starzenia się skóry
Ujędrnianie skóry
Leczenie blizn
Leczenie cellulitu
Lifting twarzy i szyi

Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i oceny przez lekarza, który na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz oczekiwań co do efektów zabiegu dobierze najlepszą metodę leczenia.

Przebieg zabiegu
Podczas zabiegu wykorzystywana jest technologia ultrasonograficzna, która pozwala na precyzyjne określenie obszaru zabiegowego. Celem zabiegu jest dokładne ukierunkowanie skoncentrowanych impulsów ultradźwiękowych, które rozpoczynają natychmiast odbudowę struktur białkowych skóry. W tym celu lekarz wizualizuje tkanki skóry, aby zobaczyć i wybrać precyzyjną głębokość, na której przeprowadzi zabieg. Fale ultradźwiękowe precyzyjnie kierowane są do tkanki podskórnej, dzięki czemu tkanki leżące powyżej ogniskowej pozostają nienaruszone. Głębokie warstwy skóry mogą zostać ogrzane do temperatury 60-70°C, co prowadzi do obkurczenia tkanek i remodelingu kolagenu. W rezultacie zabiegu włókna kolagenowe w skórze są regenerowane, nadając jej sprężystość i właściwe napięcie.
Dla lepszego poczucia komfortu miejsce poddawane zabiegowi można znieczulić odpowiednią maścią. W chwili oddziaływania fal, pacjent może odczuwać lekki ból lub pieczenie utrzymujący się przez kilka sekund. Dzięki możliwości wizualizacji tkanki podskórnej, lekarz w zależności od obszaru wykonywania zabiegu, dopasowuje odpowiednią głowicę. Następnie skoncentrowane fale ultradźwiękowe są emitowane do tkanek podskórnych, co powoduje ich obkurczenie i naturalny lifting skóry. Jeśli skóra wymaga dodatkowej stymulacji do przyśpieszenia procesów regeneracyjnych, można wykonać drugi zabieg na innej głębokości w celu przyśpieszenia produkcji kolagenu.

Po zabiegu
Już po samym zabiegu widać znaczną poprawę napięcia i jędrności skóry, a rezultat ten pogłębia się w kolejnych 3 -6 miesiącach od daty jego wykonania. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 18 miesięcy.
Po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności, ponieważ zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Niekiedy na skórze może pojawić się rumień, który zniknie po 30 minutach. W wyjątkowych sytuacjach może pojawić się obrzęk, który znika po 1-2 dniach. Przez kilka dnia można odczuwać zwiększoną wrażliwość skóry na dotyk. Kolejnej sesji można poddać się nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy.
Po zabiegu należy przestrzegać poniższych zasad:

Unikaj ekspozycji na słońce
Stosuj na skórę kremy z filtrem UV
Unikaj sauny i basenu
Dbaj o skórę: po zabiegu zaleca się stosowanie kremów i balsamów nawilżających, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Pij dużo wody
Odstaw papierosy i alkohol
Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego: przez kilka dni po zabiegu zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, który może przyczynić się do podrażnienia skóry.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak ból, obrzęk czy zaczerwienienie skóry, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą medycyny estetycznej.

Przeciwwskazania do zabiegu 
Ciąża i karmienie piersią
Choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów)
Choroby skóry
Wpływ protez i implantów
Choroby układu krążenia
Przyjmowanie niektórych leków: niektóre leki mogą wpłynąć na skłonność do krwawień i powodować powikłania po zabiegu HIFU.

Przed przystąpieniem do zabiegu HIFU wymagana jest konsultacja z lekarzem, aby upewnić się, że zabieg jest bezpieczny i odpowiedni dla naszego stanu zdrowia.

Orientacyjny czas trwania zabiegu : 15- 60 minut
Orientacyjny koszt zabiegu:  W zależności od obszaru zabiegowego koszt zabiegu może wahać się od 2000 do 8000 zł.
Obszary zabiegowe: twarz, owal, kurze łapki, powieki, szyja, dekolt, piersi, ramiona