Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie kępek żółtych

Kępki żółte ( żółtaki, xanthelasma) to żółtawe, pomarańczowe lub niekiedy brązowe zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na powiekach. Są złogami cholesterolu i komórek tłuszczowych. Zazwyczaj pojawiają się symetrycznie na powiekach górnych. Mają grudkowaty płaski lub wypukły kształt. W dotyku są miękkie, chociaż wraz z upływem czasu mogą ulegać zwapnieniu i wtedy stają się twarde.żółtaki ,

Jak powstają żółtaki?
Powstawianie kępek żółtych jest związane z pochłanianiem przez makrofagi nadmiernej ilości tłuszczów i tworzeniem się komórek piankowatych zawierające nadmiar cholesterolu. Przyczyną powstawania żółtaków jest podwyższony poziom lipidów we krwi, co może wiązać się z problemami z układami krążenia i podwyższonym poziomem złego cholesterolu we krwi. Najczęściej pojawiają się na powiekach górnych, ale mogą być również zlokalizowane w różnych miejscach na ciele (pośladki, plecy, dłonie, kolana, łokcie). Powstałe grudki nie są bolesne i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia Pacjenta, ale powinny być sygnałem ostrzegawczym , by wykonać odpowiednie badania w kierunku poznania przyczyny ich powstawania.

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się kępek żółtych na skórze należą:
uwarunkowania genetyczne
podwyższony cholesterol
zaburzona gospodarka lipidowa
cukrzyca
miażdżyca
nowotwory
choroby układu krążenia, nerek i wątroby
stosowanie leków
niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze
spożywanie alkoholu
zaawansowany wiek

Opis zabiegu
Do usuwania kępek żółtych w Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej stosowany jest laser CO2 oraz eCO2. Zabieg laserowy jest bezpieczny, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, a ryzyko pojawienia się powikłań jest minimalne. W miejscu wykonania zabiegu może utrzymywać się przez kilka godzin zaczerwienienie skóry, a także mogą pojawić się siniaki i strupki.
W przypadku wątpliwości co do charakteru zmiany, konieczne jest klasyczne usunięcie chirurgiczne oraz wykonanie badania histopatologicznego.
Obie metody usunięcia żółtaków są bezpieczne, ale zmiany skórne mogą nawracać w przypadku u osób z nieruregulowaną gospodarką lipidową.

 

 

Orientacyjna cena zabiegu: od 100 zł